زیر سؤال بردن غیرمستقیم حکم شرع در تلویزیون
67 بازدید
موضوع: ارتباطات
مصاحبه کننده : ا لثارات
محل مصاحبه : هفته نامه یالثارات الحسین(ع)
نحوه تهیه : گروهی
تعداد شرکت کننده : 0

عمد یا سهو، مسئله این نیست!زیر سؤال بردن غیرمستقیم حکم شرع در تلویزیونشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۱ یعنی خانواده مذهبی به رابطه نامشروع فرزندشان راضی است و به نوعی این طور القاء می‌شود که خانواده‌ها باید به روابط و دوستی قبل از ازدواج تن بدهند و این موضوعی اجتناب‌ناپذیر و ضروری است....

پایگاه خبری انصارحزب الله:سریال زمانه را دیده‌اید؟ یک سریال خانوادگی که از شبکه ۳ سیما پخش شد. شاید در نگاه بدوی این طور به نظر برسد که این مجموعه به بررسی مشکلات دختران جوان و نوع تصمیم‌گیری‌هایشان می‌پردازد. انصافاً هم این موضوع را به خوبی تصویر کرده است.
 
اما اگر با دقت به لایه‌های درونی این سریال بنگریم متوجه یک موضوع نگران کننده خواهیم شد. زمانه خواسته یا ناخواسته ازدواج موقت را زیر سؤال برده است. یعنی در این مجموعه شما شاهد این هستید که دختر و پسری از طریق ازدواج موقت به عقد یکدیگر در می‌آیند و همین ازدواج و تبعاتش موجب مرگ عموی پسر و مادر دختر می‌شود. ضمن اینکه چند خانواده را نیز دچار بحران می‌کند. 

در همین ارتباط مسئله را از دو کارشناس دینی پرسیدیم. حجت‌الاسلام میرمحمود مرتضوی رئیس بنیاد بین‌المللی ارتباطات و رسانه اسلامی می‌گوید: «این برای بار اول نیست که تلویزیون عقد موقت را زیر سؤال می‌برد. در«تا‌ثریا»هم ازدواج موقت موجب از هم پاشیدگی ۵ خانواده شد! حالا این را بگذارید» کنار نوع روابطی که در سریال یلدا ترویج می‌شد.
 
در یلدا رابطه نامشروع دختر عمه و پسر دایی را کاملاً مشروع جلوه می‌داد و بدتر از آن، این رابطه غلط مورد تایید خانواده‌های مذهبی آنها هم قرار می‌گیرد! یعنی خانواده مذهبی به رابطه نامشروع فرزندشان راضی است و به نوعی این طور القاء می‌شود که خانواده‌ها باید به روابط و دوستی قبل از ازدواج تن بدهند و این موضوعی اجتناب‌ناپذیر و ضروری است. حالا ببینید این دو نوع رابطه را (ازدواج موقت و دوستی قبل از ازدواج) چگونه به تصویر کشیده‌اند؟ اولی که مشروع هم هست در بدترین شرایط و دومی که نامشروع است در بهترین شکل ممکن! نتیجه چیست؟ ازدواج موقت در هر صورت زیر سؤال می‌رود و روابط نامشروع قبل از ازدواج در هر حالتی مثبت جلوه داده می‌شوند! 

البته این موضوع مختص این یکی دو فیلم نبوده و در سینما نیز مسئله بدتر از این است. در «همیشه پای یک زن در میان است» یا «زن‌ها فرشته‌اند» و بسیاری از فیلم‌ها این مسائل به شکل مخرّب به تصویر در می‌آیند. در مجموع این گونه فیلم‌ها و سریال‌ها خانواده‌ها را نسبت به کلمه صیغه و ازدواج موقت حساس و نگران می‌کنند و از طرفی روابط نامشروع را در سایر مجموعه‌ها به عنوان جایگزین این حکم الهی مشاهده می‌کنید!» 

همچنین حجت‌الاسلام سیدمحمد ساداتی از پژوهشگران حوزوی در عرصه دین‌شناسی نیز می‌گوید: «خیلی خوشبینانه این است که به این مسائل بدون قصد و غرض دامن زده می‌شود. یعنی بگوییم سهل‌انگاری بوده است.آنچه مسلم است و ما مشاهده می‌کنیم اینکه روابط نامشروع و دوستی دختر و پسر و حتی زن و مرد در مجموعه‌ها خیلی راحت نشان داده می‌شود. به هر صورت حتی اگر فرض سهل‌انگاری را هم بپذیریم ولی در نتیجه تفاوتی حاصل نمی‌شود.
 
نتیجه همان چیزی است که اشاره کردید. یعنی وقتی این سریال را می‌بینید در لایه‌های درونی ذهن شما این‌جور نقش می‌بندد که ازدواج موقت مسبب همه این بدبختی‌ها بوده است. هرچند فرض خوشبینانه زمانی مطرح است که این مسائل یک یا دوبار اتفاق بیفتند نه اینکه تبدیل به جریان شوند. 

آن وقت دیگر انسان بدبین می‌شود که این جریان دنبال هدف خاصی است. من الان نمی‌توانم قطعاً بگویم که عمد یا سهو بوده ولی نتیجه خوبی نداشته است. فرض سومی هم هست. اینکه برای گرفتن مجوز بوده! یعنی اگر این فیلم قرار بود در سینما نمایش داده شود همین رابطه را نامشروع جلوه می‌دادند ولی چون احتمال داشت صدا و سیما با چنین موضوعی مخالفت کند مجبور شدند که رابطه را مشروع و از طریق ازدواج موقت تصویر کنند.»

منبع:هفته نامه یالثارات الحسین(ع)