گریه بر امام حسین علیه السلام
108 بازدید
تاریخ ارائه : 11/8/2013 2:55:00 PM
موضوع: امامت و مهدویت

چشم گریان ، چشمه فیض خداست. گریستن بر ابا عبدالله الحسین (ع) ثواب دارد. فرشتگان، پیامبران، زمین و آسمان، حیوانات صحرا و دریاهم بر عزای حسین (ع) گریسته اند.(سفینت البحار، ج1، ص97).

اشک ریختن ، نشانه پیوند قلبی با اهل بیت علیهم السلام و حضرت سید الشهداء علیه السلام است. اشک دل را سیراب می کند ، عطش روح را برطرف می سازد. همدلی و هماهنگی روحی با ائمه علیهم السلام ایجاب می کند که در شادی آنان شاد و در غمشان محزون باشیم و این نشانه شیعه است که : " یفرحون بفرحنا و یحزنون لحزننا...(میزان الحکمه ، ج5، ص223).

قلبی که مهر حسین علیه السلام را داشته باشد ، بی شک به یاد مظلومیت و شهادت او می گرید، اشک، زبان دل و شاهد عشق است.

گریستن در سوگ شهدای کربلا ، تجدید بیعت با عاشوراو فرهنگ شهادت و تغذیه فکری و روحی با این مکتب است.

اشک ریختن خود نشانگر اوج عشق و شور و محبت به وجود مبارک حضرت سید الشهداء علیهم السلام است، ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین، گریستن بر مظلومیت اهل بیت علیهم السلام و عزای حسینی را تاکید کرده و شهادت اشک را بر صداقت عشق، پذیرفته اند.

هم گریستن ، هم گریاندن ، هم خود را شبیه گریه کنندگان درآوردن (تباکی)پسندیده است و اجر دارد.

اشک چشم در مصیبت امام حسین علیه السلام آتش دوزخ را فرو می نشاند و غمگین شدن در سوگ شهیدان کربلا ایمنی از عذاب الهی است، در صورتی که گناه فسق و آلودگی انسان در حدی نباشد که مانع رسیدن این فیض الهی گردد.

گریه در فرهنگ عاشورا ، سلاح همیشه برانی است که فریاد اعتراض به ستمگران را دارد و به عنوان قدرت نرم شیعیان اهل بیت علیهم السلام است.

اشک زبان دل است و گریه ، فریاد عصر مظلومیت و پاسداری از خون شهید است.

امروز ، اشک و گریه ، رابط ما با امام حسین علیه السلام است و ما با شوری اشکهایمان ، سر سفره محبت سید الشهداء علیه السلام می نشینیم و نمک پرورده آن حضرت هستیم، از این رو ، این مهر، با شیر مادر در جان ما وارد شده و با جان هم به در نمی شود الی یوم القیامه.

اینک فراز هایی از فرمایشات ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین و بزرگان دین در رابطه با فضیلت گریستن بر مظلومیت امام حسین علیه السلام را بیان می داریم.

امام رضا علیه السلام می فرماید:

"" یابن شبیب ! ان کنت باکیا لشیء فابک للحسین بن علی بن ابی طالب فانه ذبح کما یذبح الکبش ""

( اگر بر چیزی گریه میکنی، بر حسین بن علی گریه کن ، که او را همچون گوسفند سر بریدند)((بحار الانوار ،ج44،ص283)).

امام رضا علیه السلام می فرماید:

"".... اگر بر حسین علیه السلام آنچنان گریه کنی ، که اشک بر گونه هایت روان شود ، هر گناه کوچک و بزرگت از جانب خداوند آمرزیده می شود.""(نفس المهموم،ص11).

http://www.soroushhekmat.ir/