نکته ای در باره جمعیت
75 بازدید
تاریخ ارائه : 2/16/2013 1:11:00 PM
موضوع: سایر

نکته ای در باره جمعیت مسلمانان

انسان­ها به شرافت وجود وگوهر نفس انسانی ستوده شده ­اند، میزان تقوا وکوشش انسان در مسیرهدایت وشقاوت سبب کرامت و ارزش آدمی است.قران کریم برای جلو گیری از پدید امدن اندیشه جنسیتی درباره ارزشمندی وملاک های انسان شناختی به معیارهائی چون، کرامت ذاتی انسان(اسرا ،70)، مقام خلیفه اللهی(بقره، 30) برخورداری از روح الهی(حجر، 29) ملاک تقوا(حجرات، 13) ر­اه کشف وشهود از طریق دل، الهام شدن به خوبی­ها وبدی­ها(شمس،7-8) توان تزکیه روح از طریق عمل، رسیدن به حیات طیبه با دوبال ایمان وعمل صالح(نحل، 7-9) ظرفیت اموزش پذیری(رحمان،1-4) ظرفیت هدایت پذیری،قدرت اراده وانتخاب(انسان،3) وقدرت عقلانی فهم ارزش­های عقلی مانند خدا شناسی، معاد شناسی وپیامبر شناسی پرداخته است.

 

برخی نظر­یه پردازان سیاسی معتقدند که جنگ جهانی بعدی، جنگ جمعیت­ هاست، و موازنه قدرت، حتی در داخل کشورها به نفع قومیتی است که، دارای جمعیت بیشتری باشد، همچنین مهاجرت  راهی برای فتح سرزمین­ها شناخته شده است. از جمله می توان به مهاجرت دسته جمعی مسلمانان در شبهه قاره هند، که منجر به تاسیس کشور پاکستان گردید، مهاجرت یهودیان به فلسطین، که سبب تشکیل حکومت اشغالگر قدس شد اشاره کرد. نسل کشی مسلمانان دربوسنی و هرزگوین توسط صرب­ها، کشتار،اخراج ومهاجرت مسلمانان برمه توسط بودائیان، کشتار شیعیان عربستان،بحرین ویمن، جنگ داخلی کردها با حکومت ترکیه، را می توان از مصادیق جنگ­های قومیتی وداخلی در سال­های اخیر دانست.البته در این میان مهاجرت ارام چینی­ها به اقصی نقاط دنیا واعمال سیاست افزایش جمعیت  از سوی برخی کشورها چون چین و ترکیه تامل برانگیز است.

 

انان که وقتشان پایان یافته، خواستار مهلتند وانان که مهلت دارند، کوتاهی می ورزند.(حکمت 285، نهج البلاغه) حکایت خسران نوع بشر در از دست دادن فر صت­ها، مثل موری است که تابستان را به سر خوشی وخوش گذرانی سپری کرده، بی ان که اذوقه­ای فراهم اورد، یا توشه­ای برای سفر سخت زمستان مهیا سازد. اوزمستان را به امید یافتن دانه گندمی دل خوش می دارد در حالی که سرما وگرسنگی دوستان خوبی برای او نیستند.فرصت­ها مانند ابرها در گذرند، انچه را که ازسرمایه عظیم  زمان برایت مانده، دریاب.